Χόφενχαϊμ v Νταρμστάντ

02/18 16:30
Προστέθηκε 2017/02/18 04:22 | 0 ευχαριστούμε

Προγνωστικό: bet title Over 2.5 (Over/Under 2.5 Γκολ) @1.571 1/10 -1.00

Στην προηγούμενη αγωνιστική, η Χόφφενχάϊμ αντιμετώπισε εκτός έδρας την Βόλφσμπουργκ, από την οποία έχασε με 2-1 σκόρ. Οι παίκτες του κόουτς Νάγκελζμανν ξεκίνησαν με θάρρος και ωραίες εμπνεύσεις. Βρήκαν τους Λύκους να αμύνονται εναντίον της μπάλας, κάτι που τους διευκόλυνε να κάνουν το 0-1 στο 26' με τον Στίβεν Τσούμπερ. Δεν ήταν όμως ίδια η συμπεριφορά της ομάδας και στο 2ο ημίχρονο. Η Χόφφενχάϊμ χάθηκε μέσα στα λάθη που έκανε στην διαχείρηση, και από δύο αδύναμες κεφαλιές, δέχθηκε και τα δύο γκόλ της ανατροπής για την Βόλφσμπουργκ, στο 50ό και στο 73ο λεπτό. Δεν της κόστισε βαθμολογικά, καθώς κρατιέται έστω και με λίγο ζόρι στην 5η θέση με 34 βαθμούς, αλλά και με αρκετούς μνηστήρες στα πέριξ των Ευρωπαϊκών Εισητηρίων.

Στην προηγούμενη αγωνιστική, η Ντάρμσταντ υποδέχθηκε την Μπορούσσια Ντόρτμουντ, την οποία κέρδισε με 2-1 σκόρ, στην σούπερ έκπληξη της αγωνιστικής. Φοβερά πράγματα έγιναν στο Jonathan Heimes Stadion am Bollenfalltor. Αν και με πολύ λίγους αγώνες στον πάγκο, ο κόουτς Τόρστεν Φρίνγκς έδωσε σαφείς για εντολές για ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο. Οι παίκτες του δεν του χάλασαν το χατήρι, και ξεκίνησαν με άκρως εξουσιαστικές διαθέσεις και το μαχαίρι στα δόντια. Ήθελαν με αυτόν τον τρόπο να "ξεπλύνουν" την ντροπή από την ήττα στο ντέρμι της προηγούμενης αγωνιστικής από την μεγάλη μισητή γειτόνισσα Άϊντραχτ Φρανκφούρτης. Για πολύ καλή τους τύχη, οι γηπεδούχοι Λίλλιεν βρήκαν την Ντόρτμουντ να κουβαλά κούραση από τον μεσοβδόμαδο αγώνα Κυπέλλου, και να μήν πατά καλά στο γήπεδο. Με την άμυνα να δαγκώνει κυριολεκτικά, αλλά και εκπληκτικό transition στην επίθεση, ήρθε δίκαια το 1-0 νωρίς στο 21' από τον Τέρενς Μπόϊντ, άρτει αφιχθέντα από την Αρ Μπε Λάϊπτσιγκ. Παρά το ανελέητο πρέσιγνκ της Ντάρμσταντ, μία στιγμιαία αμυντική αδράνεια, επέτρεψε στην Ντόρτμουντ να ισοφαρίσει με πολύ κόπο στο 44ο λεπτό. Δεν πτοήθηκε καθόλου η Ντάρμσταντ, και συνεχίζοντας το πολύ αγριεμένο παιχνίδι της στο 2ο ημίχρονο, έφτασε στο τεράστιο γκόλ της νίκης με τον Μίρκο Τσόλακ στο 67ο λεπτό. Κράτησε άνετα έως το τέλος, όπου ξέσπασε φρενίτιδα πανηγυρισμών στις εξέδρες, με τις παρακείμενες μπυραρίες στα πέριξ του γηπέδου να έχουν πάρτυ μέχρι τις πρώτες πρωϊνές ώρες. Το ακόμα πιο αξιοσημείωτο μετά το τέλος του αγώνα, ήταν το άγημα υποδοχής που έκαναν κάπιοι φίλαθλοι της Ντάρμσταντ έξω από το γήπεδο, ώστε να αποχαιρετίσουν με θερμές ευχές και συνθήματα, την τεράστια προσπάθεια που κάνει ο κόουτς Τόρστεν Φρίνγκς και τα παλληκάρια του. Επιτέλους νίκη για την Ντάρμσταντ, μετά από ένα εντυπωσιακά αρνητικό σερί 11 αγώνων χωρίς τρίποντο. Βεβαίως και η Ντάρμσταντ εξακολουθεί στην 18 τελευταία θέση με 12 βαθμούς, πλησίασε όμως την 16η θέση των μπαράζ και την Βέρντερ Βρέμης ταυτόχρονα, σε απόσταση τεσσάρων βαθμών.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ : Περιμένω την Χόφφενχάϊμ να θυμώσει με τον εαυτό της και να αντιδράσει, καθώς θέλει να παραμείνει σε τροχιά Ευρώπης. Μένει να δούμε αν θα της το επιτρέψει η Ντάρμσταντ, η οποία μετά την Ντόρτμουντ, μας αποδείξει ότι μπορεί να υποτάξει έναν ακόμα σαφώς καλύτερο αντίπαλο από αυτήν. Επιλογή μου από αυτό το παιχνίδι θα είναι το Over 2,5 Goals.